Kolegij
Ciljevi kolegija:
Stjecanje vještina potrebnih za provedbu psihologijskog testiranja.
Sadržaj kolegija:
Procjenjivanje i mjerenje u kliničkoj psihologiji. Ciljevi procjene. Klinički intervju i priprema za testiranje. Testovi za procjenu kognitivnih sposobnosti. Testovi intelektualnog funkcioniranja. Testovi za ispitivanje pamćenja. Testovi za ispitivanje Objektivni testovi ličnosti. Projektivni testovi. Kvantitativna i kvalitativna analiza. Integracija dobivenih podataka. Pisanje psihologijskog nalaza (forma, sadržaj, osnovni elementi). Psihologijsko testiranje i pisanje nalaza kod različitih poremećaja. Ograničenja u interpretaciji testovnih rezultata. Testiranje u selekcijskoj situaciji. Etika psihologijskog testiranja. Organizacijski aspekti psihodijagnostičkih sredstava .
Nakon uspješno završenog kolegija student će moći:
-klasificirati i usporediti različite psihologijske instrumente
-planirati koje psihologijske instrumente će primijeniti ovisno o cilju procjene
-voditi klinički intervju i psihologijsko testiranje
-ocijeniti dobivene rezultate
-integrirati dobivene podatke
-napisati psihologijski nalaz
Galić, S. (2002) Neuropsihologijska procjena. Jastrebarsko: Naklada Slap.
Bogović Dijaković, A i Gelo, J. i sur. (2021). Iz prakse kliničkog psihologa. Jastrebarsko: Naklada Slap; Zagreb: KBCSM
Nietzel, M. T., Bernstein, D. A., Milich, R. (2002) Uvod u kliničku psihologiju. Jastrebarsko: Naklada Slap.Jackson, C. (2003) Psihologijsko testiranje. Jastrebarsko: Naklada Slap.
Matešić, K. (2010) Psihodijagnostička sredstva. Jastrebarsko: Naklada Slap.
Tijekom nastave studenti će biti upućeni na ostalu dopunsku literaturu po potrebi.
- Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje 70% nastave)
2. Stjecanje minimalno 35% bodova (od ukupno 100 bodova) tijekom nastave (kolokvij, seminarski rad)
Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz nastavne aktivnosti
Završni pismeni ispit (minimum za prolaz na pismenom ispitu je 50% točne riješenosti)
Način stjecanja bodova:
Nastavne aktivnosti – 70% ocjene
kontinuirana provjera znanja – 20%
dva kolokvija – 25% svaki
Završni ispit – 30 % ocjene
Završni ispit je pismeni.
Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada:
izvrstan (5) - 90 do 100% bodova
vrlo dobar (4) - 80 do 89,9% bodova
dobar (3) - 65 do 79,9% bodova
dovoljan (2) - 50 do 64,9% bodova
nedovoljan (1) – 0 do 49,9 % bodova
Akademska godina | |
---|---|
2025/2026 | Download |