Kolegij
Prikupljanje, obrada i statistička analiza podataka. Nakon stjecanja temeljnih znanja i vještina iz istraživačke metodologije i korištenja medicinskih informacija te primjene statističkih metoda i postupaka u medicini, student će dalje razviti svoja znanja i vještine za kritičku procjenu postupaka i odluka u medicini, te za istraživanja i uporabu stručne i znanstvene literature. Upoznati će se s radom u laboratoriju, radom s pokusnim životinjama, zakonima koji reguliraju rad s pokusnim životinjama i osnovnim životinjskim modelima. Naglasak će biti na radu s konkretnim problemom, na osnovi kojega će student postaviti i testirati hipotezu, te usmeno i pismeno prikazati i raspraviti dobivene rezultate.
Nakon odslušanog predmeta student će moći:
- prepoznati vrste studija;
- kodirati i pohranjivati podataka;
- odrediti normalnost raspodjele podataka;
- statistički analizirati podatke;
- provesti statističke testove sukladno ustroju studije i vrsti istraživačkog pitanja;
- izračunati izlazne kliničke parametre rezultata istraživanja specifične za vrstu istraživanja;
- organizirati, sintetizirati i prikazati (tablično i grafički) rezultate istraživanja;
- prezentirati istraživanje i njegove rezultate u usmenom i pisanom obliku
Petz, B. (2012.). Petzova statistika - osnovne statističke metode za nematematičare. Naklada Slap. White, S. (2019.). Basic & Clinical Biostatistics: Fifth Edition (5. izdanje). McGraw Hill.
Pravo pristupa završnom ispitu iz predmeta ostvaruje redoviti student kojem je nositelj predmeta ovjerio izvršenje svih propisanih nastavnih obveza iz predmeta sukladno Pravilniku o studijima i studiranju.
Svaki se ispit i konačnu ocjenu čine tri dijela: kontinuirano usmeno i pismeno ispitivanja znanja i vještina za vrijeme nastave (40% konačne ocjene), te praktični (30% konačne ocjene) i pismeni ispit (30% konačne ocjene) koji se održavaju na kraju nastave.
Za praktični i pismeni dio završnog ispita potrebno je riješiti dio postavljenih zadataka i time zaslužiti minimalan broj bodova.