Kolegij
Studiji
Povijest (dvopredmetni)Povijest
Komunikologija
Psihologija
Sestrinstvo
Sociologija
Sociologija (dvopredmetni)
Sestrinstvo
Studijska godina
3ISVU ID
225941ECTS
3
Predmet Novinarstvo u kulturi omogućuje studentima upoznavanje raznih aspekata novinarstva u kulturi, razvijanje naprednih vještina i znanja potrebnih za uspješno djelovanje u novinarstvu u kulturi, s naglaskom na postizanju izvrsnosti u praktičnim aspektima rada. Poseban cilj je poticanje studenata na kreativni rad i inovacije u novinarstvu u kulturi.
Kolegij obuhvaća pripremanje za rad u novinarstvu u kulturi u dnevnim novinama, novinama u kulturi i časopisima, radiju i televiziji. Također će studentima pružiti osnovna znanja o pisanju o književnoj, likovnoj, kazališnoj i glazbenoj tematici. Poseban naglasak daje se novinarskim formama kritike, intervjua i komentara te analizi kulturne politike.
Usvojiti osnovne pojmove iz područja kazališne, književne, filmske, glazbene i književne kritike, kulturne politike, te specifičnosti tiskanog, radijskog, televizijskog i on-line novinarstva u kulturi. Primjeniti etička načela pri intervjuiranju umjetnika i kulturnih djelatnika, pisanju izvještaja i reportaža iz područja kulture, kritičkih analiza umjetničkih djela i izvedbi, te komentara kulturnih događanja. Upotrijebiti vještine za obavljanje zadaća u novinarstvu u kulturi, od izvještaja, reportaža i intervjua, do kritičke analize umjetničkog djela i kritičkog promišljanja i vrednovanja kulturne politike, uvažavajući pritom specifičnosti tiskanog, agencijskog, radijskog, televizijskog i on-line novinarstva. Analizirati stručnu literaturu iz područja kazališne, književne, filmske, glazbene i književne kritike, kulturne politike, pri čemu osim knjiga treba prikupiti i analizirati i stručne časopise i online publikacije za svako umjetničko područje
|
– kritičarski portali (izbor prema odabranom području interesa studenta)
– časopisi (izbor prema odabranom području interesa studenta)
|
Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom nastavnom planu).
Stjecanje minimalnog uspjeha od 35 % tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti – kumulativno ostvareno
|