Kolegij
Studiji
PsihologijaDiplomski sveučilišni studij Povijest (nastavnički)
Komunikologija - Interkulturalna komunikacija i novinarstvo
Komunikologija - Znanstveno istraživanje medija i odnosi s javnošću
Sestrinstvo
Sociologija - Upravljanje i javne politike
Povijest - usmjerenje Stari vijek i srednji vijek
Povijest - usmjerenje Suvremena povijest
Sveučilišni diplomski studij Povijest (nastavnički)
Povijest
Sestrinstvo
Studijska godina
2ISVU ID
157444ECTS
4
Ciljevi predmeta: Upoznavanje psihosocijalnih obilježja različitih faza reproduktivne dobi te upoznavanje psihičkih teškoća i poremećaja vezanih uz reproduktivni sustav.
Sadržaj predmeta:Reproduktivno mentalno zdravlje.Psihičke teškoće povezane s menstrualnim ciklusom.Intimno zdravlje.Rodna perspektiva psihičkih poremećaja.Psihološki aspekt neplodnosti.Prilagodba na trudnoću.Psihički poremećaji u trudnoći. Psihološka priprema za porod.Psihološki aspekti traumatskog poroda.Prilagodba na roditeljstvo. Psihički poremećaji nakon poroda.Psihološki aspekti bolesti reproduktivnog sustava. Psihološki aspekti peri- i post-menopauze. Međukulturalne različitosti u reproduktivnom mentalnom zdravlju.
Klasificirati psihičke teškoće i poremećaje u različitim fazama reproduktivne dobi na one uslijed normativnih i nenormativnih životnih događaja. Klasificirati rizične i zaštitne čimbenike za razvoj psihičkih poremećaja u različitim fazama reproduktivne dobi te njihove posljedice . Preporučiti prikladan instrument za mjerenje psihičkih promjena i teškoća u različitim fazama reproduktivne dobi. Preporučiti primjeren način intervencije za određeni psihički poremećaj u različitim fazama reproduktivne dobi. Odabrati adekvatnu dijagnozu na temelju opisane kliničke slike. Demonstrirati odgovornost u timskom radu prilikom izrade i izlaganja grupnih seminarskih radova iz područja reproduktivnog mentalnog zdravlja.
- Barnes, D. L. (2014). Women’s Reproductive Mental Health Across the Lifespan. Springer.
- Quatraro, R. M. i Grussu, P. (2020). Handbook of Perinatal Clinical Psychology – From Theory to Practice. Routledge.
- Van den Akker, O.B.A. (2012). Reproductive Health Psychology. Wiley-Blackwell.
- World Health Organization. (2009). Mental health aspects of women’s reproductive health: A global review of the literature. WHO Press
Brockington, I. (1999). Motherhood and Mental Health. Oxford University Press.
Kalilić, J. (2004). Žena i klimakterij. Split: Zavod za javno zdravstvo Županije splitsko-dalmatinske.
Peitl, V. i Gall, V. (2022). Psihosomatska medicina u ginekologiji i porodništvu. Naklada Slap.
Tijekom nastave studenti će biti upućeni na ostalu dopunsku literaturu po potrebi.
- Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje 70% nastave)
- Stjecanje minimalno 35% bodova tijekom nastave
- Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz nastavne aktivnosti
- Završni pismeni ispit (minimum za prolaz na pismenom ispitu je 50% točne riješenosti)
Način stjecanja bodova:
1.Nastavne aktivnosti – 70%:
- Seminar – 40%
- Seminarsko izlaganje – 10%
- Zadaća – 20%
2.Završni pismeni ispit – 30%
Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada:
- izvrstan (5) – 90 do 100% bodova
- vrlo dobar (4) – 80 do 89,9% bodova
- dobar (3) – 65 do 79,9% bodova
- dovoljan (2) – 50 do 64,9% bodova
- nedovoljan (1) – 0 do 49,9 % bodova
VRSTA AKTIVNOSTI | ECTS bodovi - koeficijent opterećenja studenata | UDIO OCJENE (%) | ||
---|---|---|---|---|
Pohađanje nastave | 1.1 | 0 | ||
Seminarsko izlaganje | 0.3 | 10 | ||
Seminarski rad | 0.9 | 30 | ||
Praktični rad | 0.6 | 20 | ||
Rad na vježbama | 0.3 | 10 | ||
Ukupno tijekom nastave | 3.2 | 70 | ||
Završni ispit | 0.8 | 30 | ||
UKUPNO BODOVA (nastava+zav.ispit) | 4 | 100 |
Ciljevi predmeta: Upoznavanje psihosocijalnih obilježja različitih faza reproduktivne dobi te upoznavanje psihičkih teškoća i poremećaja vezanih uz reproduktivni sustav.
Sadržaj predmeta:Reproduktivno mentalno zdravlje.Psihičke teškoće povezane s menstrualnim ciklusom.Intimno zdravlje.Rodna perspektiva psihičkih poremećaja.Psihološki aspekt neplodnosti.Prilagodba na trudnoću.Psihički poremećaji u trudnoći. Psihološka priprema za porod.Psihološki aspekti traumatskog poroda.Prilagodba na roditeljstvo. Psihički poremećaji nakon poroda.Psihološki aspekti bolesti reproduktivnog sustava. Psihološki aspekti peri- i post-menopauze. Međukulturalne različitosti u reproduktivnom mentalnom zdravlju.
Klasificirati psihičke teškoće i poremećaje u različitim fazama reproduktivne dobi na one uslijed normativnih i nenormativnih životnih događaja. Klasificirati rizične i zaštitne čimbenike za razvoj psihičkih poremećaja u različitim fazama reproduktivne dobi te njihove posljedice . Preporučiti prikladan instrument za mjerenje psihičkih promjena i teškoća u različitim fazama reproduktivne dobi. Preporučiti primjeren način intervencije za određeni psihički poremećaj u različitim fazama reproduktivne dobi. Odabrati adekvatnu dijagnozu na temelju opisane kliničke slike. Demonstrirati odgovornost u timskom radu prilikom izrade i izlaganja grupnih seminarskih radova iz područja reproduktivnog mentalnog zdravlja.
- Barnes, D. L. (2014). Women’s Reproductive Mental Health Across the Lifespan. Springer.
- Quatraro, R. M. i Grussu, P. (2020). Handbook of Perinatal Clinical Psychology – From Theory to Practice. Routledge.
- Van den Akker, O.B.A. (2012). Reproductive Health Psychology. Wiley-Blackwell.
- World Health Organization. (2009). Mental health aspects of women’s reproductive health: A global review of the literature. WHO Press
Brockington, I. (1999). Motherhood and Mental Health. Oxford University Press.
Kalilić, J. (2004). Žena i klimakterij. Split: Zavod za javno zdravstvo Županije splitsko-dalmatinske.
Peitl, V. i Gall, V. (2022). Psihosomatska medicina u ginekologiji i porodništvu. Naklada Slap.
Tijekom nastave studenti će biti upućeni na ostalu dopunsku literaturu po potrebi.
- Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje 70% nastave)
- Stjecanje minimalno 35% bodova tijekom nastave
- Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz nastavne aktivnosti
- Završni pismeni ispit (minimum za prolaz na pismenom ispitu je 50% točne riješenosti)
Način stjecanja bodova:
1.Nastavne aktivnosti – 70%:
- Seminar – 40%
- Seminarsko izlaganje – 10%
- Zadaća – 20%
2.Završni pismeni ispit – 30%
Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada:
- izvrstan (5) – 90 do 100% bodova
- vrlo dobar (4) – 80 do 89,9% bodova
- dobar (3) – 65 do 79,9% bodova
- dovoljan (2) – 50 do 64,9% bodova
- nedovoljan (1) – 0 do 49,9 % bodova
VRSTA AKTIVNOSTI | ECTS bodovi - koeficijent opterećenja studenata | UDIO OCJENE (%) | ||
---|---|---|---|---|
Pohađanje nastave | 1.1 | 0 | ||
Seminarsko izlaganje | 0.3 | 10 | ||
Seminarski rad | 0.9 | 30 | ||
Praktični rad | 0.6 | 20 | ||
Rad na vježbama | 0.3 | 10 | ||
Ukupno tijekom nastave | 3.2 | 70 | ||
Završni ispit | 0.8 | 30 | ||
UKUPNO BODOVA (nastava+zav.ispit) | 4 | 100 |
Ciljevi predmeta: Upoznavanje psihosocijalnih obilježja različitih faza reproduktivne dobi te upoznavanje psihičkih teškoća i poremećaja vezanih uz reproduktivni sustav.
Sadržaj predmeta:Reproduktivno mentalno zdravlje.Psihičke teškoće povezane s menstrualnim ciklusom.Intimno zdravlje.Rodna perspektiva psihičkih poremećaja.Psihološki aspekt neplodnosti.Prilagodba na trudnoću.Psihički poremećaji u trudnoći. Psihološka priprema za porod.Psihološki aspekti traumatskog poroda.Prilagodba na roditeljstvo. Psihički poremećaji nakon poroda.Psihološki aspekti bolesti reproduktivnog sustava. Psihološki aspekti peri- i post-menopauze. Međukulturalne različitosti u reproduktivnom mentalnom zdravlju.
Klasificirati psihičke teškoće i poremećaje u različitim fazama reproduktivne dobi na one uslijed normativnih i nenormativnih životnih događaja. Klasificirati rizične i zaštitne čimbenike za razvoj psihičkih poremećaja u različitim fazama reproduktivne dobi te njihove posljedice . Preporučiti prikladan instrument za mjerenje psihičkih promjena i teškoća u različitim fazama reproduktivne dobi. Preporučiti primjeren način intervencije za određeni psihički poremećaj u različitim fazama reproduktivne dobi. Odabrati adekvatnu dijagnozu na temelju opisane kliničke slike. Demonstrirati odgovornost u timskom radu prilikom izrade i izlaganja grupnih seminarskih radova iz područja reproduktivnog mentalnog zdravlja.
- Barnes, D. L. (2014). Women’s Reproductive Mental Health Across the Lifespan. Springer.
- Quatraro, R. M. i Grussu, P. (2020). Handbook of Perinatal Clinical Psychology – From Theory to Practice. Routledge.
- Van den Akker, O.B.A. (2012). Reproductive Health Psychology. Wiley-Blackwell.
- World Health Organization. (2009). Mental health aspects of women’s reproductive health: A global review of the literature. WHO Press
Brockington, I. (1999). Motherhood and Mental Health. Oxford University Press.
Kalilić, J. (2004). Žena i klimakterij. Split: Zavod za javno zdravstvo Županije splitsko-dalmatinske.
Peitl, V. i Gall, V. (2022). Psihosomatska medicina u ginekologiji i porodništvu. Naklada Slap.
Tijekom nastave studenti će biti upućeni na ostalu dopunsku literaturu po potrebi.
- Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje 70% nastave)
- Stjecanje minimalno 35% bodova tijekom nastave
- Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz nastavne aktivnosti
- Završni pismeni ispit (minimum za prolaz na pismenom ispitu je 50% točne riješenosti)
Način stjecanja bodova:
1.Nastavne aktivnosti – 70%:
- Seminar – 40%
- Seminarsko izlaganje – 10%
- Zadaća – 20%
2.Završni pismeni ispit – 30%
Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada:
- izvrstan (5) – 90 do 100% bodova
- vrlo dobar (4) – 80 do 89,9% bodova
- dobar (3) – 65 do 79,9% bodova
- dovoljan (2) – 50 do 64,9% bodova
- nedovoljan (1) – 0 do 49,9 % bodova
VRSTA AKTIVNOSTI | ECTS bodovi - koeficijent opterećenja studenata | UDIO OCJENE (%) | ||
---|---|---|---|---|
Pohađanje nastave | 1.1 | 0 | ||
Seminarsko izlaganje | 0.3 | 10 | ||
Seminarski rad | 0.9 | 30 | ||
Praktični rad | 0.6 | 20 | ||
Rad na vježbama | 0.3 | 10 | ||
Ukupno tijekom nastave | 3.2 | 70 | ||
Završni ispit | 0.8 | 30 | ||
UKUPNO BODOVA (nastava+zav.ispit) | 4 | 100 |