Kolegij
Studiji
SestrinstvoKomunikologija
Sociologija
Psihologija
Povijest
Sestrinstvo
Studijska godina
3ISVU ID
173080ECTS
3
Atopijski dermatitis (AD) je najčešća upalna bolest kože karakterizirana kompleksnom patofiziologijom i varijabilnim fenotipom. AD zahvaća do 20% djece i 10% odraslih u visokorazvijenim zemljama Zapada. Izraziti porast učestalosti zadnjih 30-tak godina govori u prilog značajne uloge čimbenika okoliša u etiopatogenezi AD. Jedno od objašnjenja pruža „teorija higijene“ prema kojoj je učestalost bolesti niža u obiteljima niskih socioekonomskih prilika i velikog broja djece. Bolest najčešće započinje tijekom djetinjstva, a većina djece oboli u dojenačkoj dobi (3. do 6. mjesec života). Perzistirajući tijek, uz novonastalu bolest u kasnijoj životnoj dobi dovodi do porasta udjela odraslih bolesnika s AD. Premda je AD bolest dječje dobi, danas znamo da može imati varijabilan tijek, a tako i prognozu. Spektar bolesti se kreće od ranog početka i brze regresije AD, do ranog početka uz recidivirajući ili perzistirajući tijek bolesti, pa sve do kasnog početka bolesti u odrasloj dobi. Prediktori kroničnog tijeka AD su istovremena pojava astme, alergijskog rinitisa i konjunktivitisa, ili oboje, rani početak bolesti, nizak socioekonomski status i ne-bijela rasa, premda nije jasna povezanost navedenih prediktora s težinom kliničke slike. Izrazito negativan utjecaj AD na kvalitetu života oboljelih i njihovih obitelji svrstava AD u skupinu ne-fatalnih kožnih bolesti s najvećim teretom bolesti. Razumijevanje imunopatogeneze AD je rezultiralo je ogromnim napretkom u liječenju ove bolesti i primjenom ciljane „pametne“ terapije. Osnova liječenja AD je kompletna njega kože, a potom ovisno o težini bolesti primjena lokalne, odnosno sistemske terapije.
Cilj ovog izbornog predmeta je omogućiti uvid u nove spoznaje o atopijskom dermatitisu, s naglaskom na osposobljavanju studenata za ulogu medicinske sestre u prepoznavanju i liječenju atopijskih bolesti, edukaciji bolesnika i njihovih roditelja, te informiranju o mogućnostima primarne i sekundarne prevencije. Studenti će steći znanje o etiologiji, kliničkoj slici i liječenju atopijskog dermatitisa kao jedne od najčešćih bolesti kože. Posebno će biti prikazani problemi s kojima se najčešće susrećemo u liječenju atopijskog dermatitisa, poput kortikofobije, ali i važnost organiziranih edukativnih programa za roditelje, djecu i odrasle bolesnike oboljele od atopijskog dermatitisa s ciljem postizanja bolje suradljivosti, a time i kontrole bolesti. U sklopu praktičnog dijela polaznici će prisustvovati „Školi atopije“, edukativnom programu koji se provodi jednom mjesečno u Klinici za dječje bolesti Zagreb, gdje će biti educirani o pravilnom načinu njege kože, ali i posebnim metodama liječenja poput primjene vlažnih povoja. Isto tako će steći znanje o prehrani djece u koje je dokazana preosjetljivost na pojedine namirnice u sklopu atopijske dijateze. Svaka sestra koja radi u bolnici, domu zdravlja ili ustanovi za odgoj djece će se susresti s oboljelima od atopijskog dermatitisa. Dobro informirana sestra će biti u mogućnosti pružiti bolesnicima praktične i konzistentne savjete kako bi se obitelj što lakše nosila s bolešću, savjetovati ih o različitim, na tržištu dostupnim terapijama i pripravcima za njegu kako bi bolesnicima bio omogućen odabir pripravka kojim će se postići najbolja suradljivost.
Šitum, M. (ur): Dermatovenerologija, Medicinska naknada, Zagreb, 2018
Pohađanje nastave i izvršenje svih propisanih nastavnih obveza iz predmeta sukladno Pravilniku o studijima i studiranju
Pravo pristupa završnom ispitu iz predmeta ostvaruje redoviti student kojem je nositelj predmeta ovjerio izvršenje svih propisanih nastavnih obveza iz predmeta sukladno Pravilniku o studijima i studiranju
Pismeni ispit
Ishodi učenja
Dermatologija – propedeutika
Atopijski dermatitis – što se krije u koži atopičara
Više lica atopijskog dermatitisa - razlika kliničke slike u djece i odraslih
Ishodi učenja: Student će nakon predavanja moći definirati atopijski dermatitis, razumijeti mehanizme nastanka bolesti, objasniti čimbenike pogoršanja bolesti
Ishodi učenja
Liječenje atopijskog dermatitisa – od njege do ciljane pametne terapije
Osobitosti njege kože – uloga sestre
Ishodi učenja: Student će naučiti sve o liječenju atopijskog dermatitisa, osobito o važnosti pravilne njege kože .
Ishodi učenja
Škola atopije
Ishodi učenja: Student će nakon predavanja razumjeti važnost edukaciji bolesnika i njihovih obitelji u svakodnevnom životu, ali i u radu liječnika.
Ishodi učenja
Nutritivne alergije rane dječje dobi
Alergološki testovi
Diferencijalna dijagnoza ekcema
Ishodi učenja: Student će nakon predavanja moći postaviti dijagnozu AD, opisati dijagnostičke kriterije, izložiti diferencijalnu dijagnozu primjenom stečenog znanjha, raspoznati bolesti sličnih karakteristika i razumijeti ulogu nutritivne alergije u nastanku AD.
Ishodi učenja
Ishodi učenja: Student će nakon predavanja razumijeti psihološki aspekt AD i utjecaj na kvalitetu života, razumijeti ogroman teret bolesti koji nose bolesnici i njihove obitelji, te naučiti mehanizme koji pomažu oboljelima u što lakšem nošenju s bolesti.