Kolegij
Ciljevi predmeta: Stjecanje vještina potrebnih za provedbu
psihologijskog testiranja.
Sadržaj predmeta: Psihologijski testovi i njihove karakteristike.
Procjenjivanje i mjerenje u kliničkoj psihologiji. Ciljevi procjene.
Prikupljanje podataka i priprema za testiranje. Testovi za procjenu
kognitivnih sposobnosti. Testovi intelektualnog funkcioniranja.
Testovi za ispitivanje pamćenja. Testovi za ispitivanje
vizuoperceptivnih, vizuospacijalnih i vizuokonstruktivnih funkcija.
Objektivni testovi ličnosti. Projektivni testovi. Pisanje psihologijskog
nalaza (forma, sadržaj, osnovni elementi). Psihologijsko testiranje i
pisanje nalaza kod različitih poremećaja. Ograničenja u interpretaciji
testovnih rezultata. Testiranje u selekcijskoj situaciji. Etika
psihologijskog testiranja. Organizacijski aspekti psihodijagnostičkih
sredstava.
Usporediti različite psihologijske instrumente. Odabrati psihologijske
instrumente ovisno o cilju procjene. Analizirati dobivene rezultate. Napisati psihologijski nalaz. Voditi psihologijsko testiranje. Integrirati
etičke principe u proces psihodijagnostike.
Galić, S. (2002). Neuropsihologijska procjena. Jastrebarsko: Naklada
Slap.
Nietzel, M. T., Bernstein, D. A. i Milich, R. (2002). Uvod u kliničku
psihologiju. Jastrebarsko: Naklada Slap.
Predavanja
Bogović Dijaković, A i Gelo, J. i sur. (2021). Iz prakse kliničkog
psihologa. Jastrebarsko: Naklada Slap; Zagreb: KBCSM
Jackson, C. (2003). Psihologijsko testiranje. Jastrebarsko: Naklada
Slap.
Matešić, K. (2010). Psihodijagnostička sredstva. Jastrebarsko:
Naklada Slap.
Tijekom nastave studenti će biti upućeni na ostalu dopunsku
literaturu po potrebi.
Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje
70% nastave)
Stjecanje minimalno 35% bodova (od ukupno 100
bodova) tijekom nastave (kolokvij, provjere znanja)
Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz
nastavne aktivnost
Završni pismeni ispit (minimum za prolaz na pismenom
ispitu je 50% točne riješenosti)
Način stjecanja bodova
1. Nastavne aktivnosti – 70% ocjene
Domaće zadaće – 20%
kolokvij – 50%
2. Završni pismeni ispit – 30 % ocjene
Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada:
izvrstan (5) – 90 do 100% bodova
vrlo dobar (4) – 80 do 89,9% bodova
dobar (3) – 65 do 79,9% bodova
dovoljan (2) – 50 do 64,9% bodova
nedovoljan (1) – 0 do 49,9 % bodova
VRSTA AKTIVNOSTI | ECTS bodovi - koeficijent opterećenja studenata | UDIO OCJENE (%) |
Pohađanje nastave | 0.8 | 0 |
Domaća zadaća | 0.24 | 20 |
Kolokvij-međuispit | 0.6 | 50 |
Ukupno tijekom nastave | 1.64 | 70 |
Završni ispit | 0.36 | 30 |
UKUPNO BODOVA (nastava+zav.ispit) | 2 | 100 |
Ciljevi predmeta: Stjecanje vještina potrebnih za provedbu
psihologijskog testiranja.
Sadržaj predmeta: Psihologijski testovi i njihove karakteristike.
Procjenjivanje i mjerenje u kliničkoj psihologiji. Ciljevi procjene.
Prikupljanje podataka i priprema za testiranje. Testovi za procjenu
kognitivnih sposobnosti. Testovi intelektualnog funkcioniranja.
Testovi za ispitivanje pamćenja. Testovi za ispitivanje
vizuoperceptivnih, vizuospacijalnih i vizuokonstruktivnih funkcija.
Objektivni testovi ličnosti. Projektivni testovi. Pisanje psihologijskog
nalaza (forma, sadržaj, osnovni elementi). Psihologijsko testiranje i
pisanje nalaza kod različitih poremećaja. Ograničenja u interpretaciji
testovnih rezultata. Testiranje u selekcijskoj situaciji. Etika
psihologijskog testiranja. Organizacijski aspekti psihodijagnostičkih
sredstava.
Usporediti različite psihologijske instrumente. Odabrati psihologijske
instrumente ovisno o cilju procjene. Analizirati dobivene rezultate. Napisati psihologijski nalaz. Voditi psihologijsko testiranje. Integrirati
etičke principe u proces psihodijagnostike.
Galić, S. (2002). Neuropsihologijska procjena. Jastrebarsko: Naklada
Slap.
Nietzel, M. T., Bernstein, D. A. i Milich, R. (2002). Uvod u kliničku
psihologiju. Jastrebarsko: Naklada Slap.
Predavanja
Bogović Dijaković, A i Gelo, J. i sur. (2021). Iz prakse kliničkog
psihologa. Jastrebarsko: Naklada Slap; Zagreb: KBCSM
Jackson, C. (2003). Psihologijsko testiranje. Jastrebarsko: Naklada
Slap.
Matešić, K. (2010). Psihodijagnostička sredstva. Jastrebarsko:
Naklada Slap.
Tijekom nastave studenti će biti upućeni na ostalu dopunsku
literaturu po potrebi.
Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje
70% nastave)
Stjecanje minimalno 35% bodova (od ukupno 100
bodova) tijekom nastave (kolokvij, provjere znanja)
Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz
nastavne aktivnost
Završni pismeni ispit (minimum za prolaz na pismenom
ispitu je 50% točne riješenosti)
Način stjecanja bodova
1. Nastavne aktivnosti – 70% ocjene
Domaće zadaće – 20%
kolokvij – 50%
2. Završni pismeni ispit – 30 % ocjene
Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada:
izvrstan (5) – 90 do 100% bodova
vrlo dobar (4) – 80 do 89,9% bodova
dobar (3) – 65 do 79,9% bodova
dovoljan (2) – 50 do 64,9% bodova
nedovoljan (1) – 0 do 49,9 % bodova
VRSTA AKTIVNOSTI | ECTS bodovi - koeficijent opterećenja studenata | UDIO OCJENE (%) |
Pohađanje nastave | 0.8 | 0 |
Domaća zadaća | 0.24 | 20 |
Kolokvij-međuispit | 0.6 | 50 |
Ukupno tijekom nastave | 1.64 | 70 |
Završni ispit | 0.36 | 30 |
UKUPNO BODOVA (nastava+zav.ispit) | 2 | 100 |
Ciljevi predmeta: Stjecanje vještina potrebnih za provedbu
psihologijskog testiranja.
Sadržaj predmeta: Psihologijski testovi i njihove karakteristike.
Procjenjivanje i mjerenje u kliničkoj psihologiji. Ciljevi procjene.
Prikupljanje podataka i priprema za testiranje. Testovi za procjenu
kognitivnih sposobnosti. Testovi intelektualnog funkcioniranja.
Testovi za ispitivanje pamćenja. Testovi za ispitivanje
vizuoperceptivnih, vizuospacijalnih i vizuokonstruktivnih funkcija.
Objektivni testovi ličnosti. Projektivni testovi. Pisanje psihologijskog
nalaza (forma, sadržaj, osnovni elementi). Psihologijsko testiranje i
pisanje nalaza kod različitih poremećaja. Ograničenja u interpretaciji
testovnih rezultata. Testiranje u selekcijskoj situaciji. Etika
psihologijskog testiranja. Organizacijski aspekti psihodijagnostičkih
sredstava.
Usporediti različite psihologijske instrumente. Odabrati psihologijske
instrumente ovisno o cilju procjene. Analizirati dobivene rezultate. Napisati psihologijski nalaz. Voditi psihologijsko testiranje. Integrirati
etičke principe u proces psihodijagnostike.
Galić, S. (2002). Neuropsihologijska procjena. Jastrebarsko: Naklada
Slap.
Nietzel, M. T., Bernstein, D. A. i Milich, R. (2002). Uvod u kliničku
psihologiju. Jastrebarsko: Naklada Slap.
Predavanja
Bogović Dijaković, A i Gelo, J. i sur. (2021). Iz prakse kliničkog
psihologa. Jastrebarsko: Naklada Slap; Zagreb: KBCSM
Jackson, C. (2003). Psihologijsko testiranje. Jastrebarsko: Naklada
Slap.
Matešić, K. (2010). Psihodijagnostička sredstva. Jastrebarsko:
Naklada Slap.
Tijekom nastave studenti će biti upućeni na ostalu dopunsku
literaturu po potrebi.
Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje
70% nastave)
Stjecanje minimalno 35% bodova (od ukupno 100
bodova) tijekom nastave (kolokvij, provjere znanja)
Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz
nastavne aktivnost
Završni pismeni ispit (minimum za prolaz na pismenom
ispitu je 50% točne riješenosti)
Način stjecanja bodova
1. Nastavne aktivnosti – 70% ocjene
Domaće zadaće – 20%
kolokvij – 50%
2. Završni pismeni ispit – 30 % ocjene
Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada:
izvrstan (5) – 90 do 100% bodova
vrlo dobar (4) – 80 do 89,9% bodova
dobar (3) – 65 do 79,9% bodova
dovoljan (2) – 50 do 64,9% bodova
nedovoljan (1) – 0 do 49,9 % bodova
VRSTA AKTIVNOSTI | ECTS bodovi - koeficijent opterećenja studenata | UDIO OCJENE (%) |
Pohađanje nastave | 0.8 | 0 |
Domaća zadaća | 0.24 | 20 |
Kolokvij-međuispit | 0.6 | 50 |
Ukupno tijekom nastave | 1.64 | 70 |
Završni ispit | 0.36 | 30 |
UKUPNO BODOVA (nastava+zav.ispit) | 2 | 100 |